شستشوی فرش های دستبافت و ماشینی

شستشوی فرش دستبافت

شستشوی فرش های دستبافت از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، این موضوع زمانی مهم تر تلقی می شود که فرش دستبافت شما کهنه شده و از عمر مفید آن مدتی گذشته است زیرا در این موارد باید دقت لازم را انجام داد تا خسارت بیشتری به فرش شما وارد نشود ؛ پس بهتر است برای این کار به قالیشویی مورد اعتمادی مراجعه کنید که در شستشوی فرش های دستبافت تخصص و تبحرِ لازم و کافی را دارد.

رج های بافته شده در فرش های دستبافت از ظرافت خاصی تبعیت می کند و به همین علت نباید در شستشن این فرش ها عجله کرد . توصیه می کنیم شستشوی فرش های دستبافت خود را به قالیشویی آذری بسپارید تا با رعایت اصول شستشو درکمترین زمان فرش های دست بافتتان را درخشان تر از قبل از ما تحویل بگیرید .

شستشوی فرش با ماشین آلات

مراحل شستشوی فرش در قالیشویی آذری

۱ در كارخانه ابتدا فرش توسط كارشناسان مجرب، كارشناسی شده، در صورت سلامت و تأیید وارد مرحله شستشو می شود .در صورت عدم تائید كارشناس و وجود عیوب در سطح فرش، عیوب و هزینه های اصلاح آن به سمع مشتری رسیده ، از تصمیم مشتری مبنی بر اصلاح و رفع آسیب دیدگی قبل از شور ، ادامه كار بدون اصلاح آسیب دیدگی با مسئولیت مشتری،و یا ارجاع فرش معیوب بدون شور، آگاه می شویم.

۲- خاك و گرد غبار و ذرات جامد از روی فرش برداشته شده، در صورت وجود گرد و خاك در مغز آن، فرش داخل خاك گیر مكانیكی قرار گرفته تا با چرخش دورانی، متن قالی از خاك تهی گردد.

۳- رنگهای فرش از لحاظ پایداری و ثبات تست می شوند .

۴ – با جاری شدن آب روان فرش را كر اسلامی داده، آبكشی می كنیم (آبكشی از پشت و روی فرش الزامی است)

۵- برای از بین بردن لكه های غیر پایدار و چربی های رونده،فرش با یك ماده شوینده، ملایم شسته می شود.

۶ – لكه های پایدار در این مرحله نمایان و آشكار می شوند .

۷- همزمان ریشه ها به آرامی شستشو می شوند.

۸- شستشوی كامل فرش با استفاده از مواد شوینده استاندارد آغاز و پس از خاتمه، مجدداً آبكشی انجام می گیرد.

۹- در مرحله پایانی آب با فشار به روی فرش پاشیده و به كمك پاروهای مخصوص و جریان شدید آب، مواد شوینده باقی مانده را از لا به لای پرزها، الیاف و مغز فرش بصورت كامل خارج نموده، این عمل از زوایای گوناگون چندین بار تكرار تا فرش تهی از مواد شوینده شود. در صورت درخواست و سفارش مواد ضد بید به فرش زده می شود.

۱۰- در مرحله آبگیری از دستگاه های آبگیری مكانیكی یا غلطكی استفاده می شود تا به كمك آن ۸۰تا ۹۰ درصد آب قالی گرفته و فرش برای مرحله بعد آماده گردد.

۱۱- در این مرحله فرش جهت كنترل و بازرسی به دست ناظر كیفی سپرده می شود، پس از تائید، به محوطه حیاط كارخانه حمل و با پهن شدن آن از پشت بر روی شن های تمیز و پس از كشیدن برس بر روی سطح فرش در جهت خواب آن، زیر تابش نورخورشید قرار گرفته، تا ضمن خشك شدن تدریجی، نور آفتاب به میان الیاف آن نفوذ كرده و باعث از بین رفتن بید و كپك احتمالی گردد.

لذا بهترین زمان شستشوی فرش در فصول بهار و تابستان و پاییز می باشد چرا كه در این فصول می توان از نورطبیعی خورشید جهت خشك نمودن و ازبین بردن بید استفاده نمود. هر چند این روش با مشكلات و معضلات عدیده همراه است و گذشته از طولانی شدن زمان شستشو ، حضور پر تعداد پرسنل فعال و مجرب را می طلبد كه خود نیز مستلزم هزینه های گزافی می باشد.لیكن قالیشویی آذری خود را همچنان ملزم و متعهد به اجرای این روش می داند، كه این روش حفظ سلامت و كیفیت فرش را تضمین می نماید.

شستشوی فرش ماشینی با توجه به نوع آن

در قالیشویی آذری در زمان شستشوی فرش ماشینی به نوع و جنس فرش توجه زیادی می‌شود. فرش‌های ماشینی انواع مختلفی دارند که هرکدام با توجه به ویژگی‌های خاص خود نیازمند یک روش شستشوی متفاوت می‌باشند.
نوع بافت و متریال به‌کاررفته در این فرش‌ها آن‌ها را در دسته‌بندی‌های:
ابریشمی
پشمی
کرک
آکریلیک
و … قرار می‌دهد.

نحوه نظافت و شستن این نوع فرش‌ها با هم تفاوت دارد و قالیشویی آذری  برای این مسئله اهمیت زیادی قائل است و در هنگام شستشوی فرش ماشینی به جنس و بافت توجه کرده و از مواد شوینده و روش شستشوی مناسب استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود تا فرش کیفیت خود را از دست ندهد و ساختار و شکل اولیه و دیگر خصوصیات ظاهری خود را حفظ نماید.

نحوه شستشوی فرش ماشینی

شستشوی انواع فرش ماشینی با استفاده از ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک توسط قالیشویی آذری انجام می‌شود.
نحوه شستشوی فرش‌های ماشینی به‌گونه‌ای است که ؛
فرش قبل ورود به دستگاه شستشو وارد دستگاه خاک‌گیری می‌شود تا به‌این‌ترتیب تمامی گرد وغبار و خاک از داخل آن خارج شود. در مرحله بعدی فرش با آب‌پاشی فراوان خیش شده و وارد دستگاه شستشوی اتوماتیک می‌گردد. این دستگاه طبق برنامه‌ریزی که برای شستشو دارد فرش‌های ماشینی را شسته و آبکشی می‎کند. آب‌کشی با آب فراوان انجام می‌شود تا کمترین اثری از مواد شوینده در فرش باقی نماند.
مرحله بعدی خشک‌کردن فرش است که با:
روش‌های طبیعی و آفتاب و نیز توسط دستگاه‌ های خشک‌کن اتوماتیک انجام می‌شود.

درصورتی‌که فرش شما ازنظر عیوب ظاهری دارای مشکل و ایرادی باشد توسط متخصصین ما در قالیشویی آذری این مشکل نیز برطرف می‌شود و خدمات ترمیم فرش نیز از تخصص های ما می باشد، اما پیش از آن و قبل از بردن فرش در محل شما با شما در مورد مشکل فرشتان صحبت می‌شود تا در آینده هیچ‌گونه سوءتفاهمی به وجود نیاید. همچنین فرش شما در کارخانه توسط متخصصان بررسی شده و اگر ایراد احتمالی داشت با شما تماس خواهند گرفت و ایراد فرش را به حضورتان می‌رسانند.
البته شما نباید نگران عیوب فرش خود باشید.
زیرا ما خدمات مرمت و بازسازی فرش را نیز ارائه می‌کنیم.